Adira PH50040 kantpress, som kombinerar hög precision, stabil konstruktion och pålitlig prestanda, har en presskraft på hela 500 ton. En viktig aspekt som auktoriserad Hardox® Wearparts-center.

Verkstadsföretaget Bengtsson Steelworks har sedan bolagiseringen 2018 gjort flera investeringar i sin verksamhet i Lammhult. Företaget, som 2025 blev ett auktoriserat Hardox® Wearparts-center, har investerat i en ny specialanpassad kantpress – Adira PH50040 – från AMT Maskin, som sedan 2023 är ny svensk generalagent för maskintillverkaren Adira. Kantpressen, som är den enda av sitt slag, levererades i början av 2026.

Småländska Lammhult, känt som Möbelrikets hjärta, är inte bara ett möbelmecka utan även hemvist för den mekaniska verkstaden Bengtsson Steelworks, som erbjuder legotillverkning, svetsarbeten, reparation, och underhåll för industri och entreprenad.
– Vi är en komplett verkstad som tillhandahåller service och tillverkning av stål och plåtprodukter, gärna legotillverkning och grövre produkter. I maskinparken finns nya moderna maskiner, allt från skärande bearbetning till bockning, gängning, fräsning, svarvning, och svetsning, säger Christian Bengtsson, vd och ägare av Bengtsson Steelworks.

Christian Bengtsson, vd och ägare av Bengtsson Steelworks, flankeras av Andreas Hammarhag, vd vid AMT maskin, och Johannes Karlsson, ansvarig för försäljning och inköp framför den nya kantpressen Adira PH50040.

Christian Bengtsson arbetade för en smidesverkstad när han 2014 bestämde sig för att starta en enskild firma och med en servicebil utföra arbeten åt olika företag, mestadels inom sågverksindustrin. Med allt fler och större uppdrag bestämde han sig 2018 för att ombilda firman till ett aktiebolag och införskaffa en industrifastighet för att utöka verksamheten med tillverkning.

– I samma veva gjorde jag företagets första rekrytering, och idag är vi sex anställda. Jobben som vi har utfört har varit uppskattade och har lett till allt fler kunder och uppdrag. Merparten av våra kunder finns inom en radie av tolv mil.

– Även om vi kan erbjuda tillverkning och bearbetning till flera olika företag och branscher så står sågverksindustrin fortfarande för en betydande del av vår sysselsättning. Vi försöker nu bredda vår kundkrets för att minska beroendet av en bransch då vår moderna maskinpark har så mycket mer kapacitet att erbjuda.

Sedan starten har Christian Bengtsson kombinerat försäljnings-, administrations-, och produktionsarbete, och knappt varit ledig under helger och semestertider. För att utveckla försäljningsarbetet och nå fler branscher tillsatte han i början av 2026 Johannes Karlsson som ansvarig för försäljning och inköp.

En av flera detaljer till sågverksindustrin som Bengtsson Steelworks har tillverkat i sin nya specialanpassade kantpress Adira PH50040.

– De senaste åtta åren har jag arbetat som säljare inom industri och svets för en av Smålands ledande lagerhållare, men innan dess arbetade jag i legotillverkningsindustrin som produktionsberedare, inköpare och projektledare, berättar Johannes Karlsson.

– Samtidigt som jag hade börjat känna att det var dags att gå tillbaka till tillverkningsindustrin hörde Christian av sig och erbjöd en tjänst. Jag hade bra koll på Bengtsson Steelworks eftersom de var en kund till mig, och det kändes rätt att tacka ja.

– Vi har flera styrkor. Som en komplett mekanisk verkstad kan vi snabbt ställa om efter vad kunderna behöver. Med en fantastisk maskinpark och skickliga medarbetare kan vi hålla hög kvalitet och snabba leveranser.

För att kunna fortsätta investera och uppgradera maskinparken byggde Bengtsson Steelworks ut industrifastigheten för två år sedan med ytor för produktion och lager. I maskinparken finns bland annat en Messer MetalMaster, som är en CNC-styrd plasmaskärning med hög precision, och en robotsvetscell från Yaskawa med den sexaxliga MOTOMAN-roboten AR2010 som köptes in 2025. Under förra året blev Bengtsson Steelworks certifierad partner i Hardox® Wearparts-nätverket, vilket innebär att företaget är en godkänd leverantör av slitagedelar som är tillverkat enligt SSAB:s högt ställda standarder, med garanterad kvalitet, spårbarhet och tekniskt stöd.

– Hardox® Wearparts-programmet används av SSAB för att säkerställa att företag som arbetar med slitagedelar uppfyller ytterst noggranna krav vad gäller kompetens, processer och kvalitet. Vi är väldigt stolta över att vara en del av nätverket då endast verkstäder som kan bevisa hög nivå på teknisk kunnighet, kvalitetssäkring och produktsäkerhet accepteras som certifierade centrum. Vår specialkompetens finns inom skogsbruk och stenbrytning, förklarar Christian Bengtsson.

Adira PH50040 har en materialkapacitet med tjocklek upp till 25 millimeter och en bredd på 4 meter.
Som styrsystem valde Christian Bengtsson Delem som många verkstadsföretag använder för att optimera och förbättra styrningen av kantpressar och gradsaxar.

– I maskinparken fanns vid tidpunkten en kantpress från Adira på 220 ton och med 4 meters bockningslängd. När vi startade processen att bli ett auktoriserat Hardox® Wearparts-center kände vi ett behov av en kantpress med ännu tyngre bockning. Nästan samtidigt kontaktades vi av Andreas Hammarhag, vd vid AMT maskin, som hade tagit över agenturen av Adira.

Portugisiska Adira grundades 1956 i Porto och är idag en av Europas ledande tillverkare av maskiner för plåtbearbetning, såsom hydrauliska kantpressar och gradsaxar. Fabrikatet kom till Norden under 1980-talet och fram tills idag beräknas drygt 800 maskiner ha levererats till Sverige. När Adiras dåvarande svenska generalagent valde att avsluta sitt avtal 2023 såg Andreas Hammarhag en möjlighet att ta över agenturen.

– Eftersom jag hade jobbat med Adira kändes det tråkigt att se fabrikatet försvinna från Sverige samtidigt som jag såg en stor potential i att utveckla agenturen. Den tidigare generalagenten hade bara sålt Adiras kantpressar under 220 ton för att inte konkurrera med det egna varumärket, vilket innebär att det inte hade sålts en större maskin från Adira sedan 2008 när vi tog över, säger Andreas Hammarhag.

För att kunna hjälpa kunder med akuta jobb har företaget alltid ett stållager hemma, från 2 till 40 millimeters tjocklek.
När Bengtsson Steelworks sålde sin förra Adira kantpress behöll de flera verktyg som de nu kan använda i sin nya Adira PH50040.

– Det finns många fördelar med Adira, bland annat att det är en prisvärd europeisk maskin som ger jättebra kvalitet för pengarna. Kunderna kan speca maskinen utefter hur de vill lägga sin budget. Samtidigt finns ett stort utbud med olika modeller. PF-linjen är en elhydraulisk hybridmaskin, PA är en ren hydraulisk serie, BB är det elektriska segmentet, och PH är för specialprojekt och det tyngre segmentet av maskiner upp till 2000 ton.

2025 investerade Bengtsson Steelworks den automatiserade svetsroboten AR2010 som med hög repeterbarhet och precision lämpar sig för serietillverkning av stålkonstruktioner, och klarar objekt upp till Ø3m L=9,5m och 5 ton. Med flera axlar och programmerbar rörelse klarar roboten komplexa svetssömmar i svart stål, rostfritt och aluminium.

I samband med övertagandet började AMT Maskin leta upp företag som tidigare hade köpt maskiner från Adira för att informera om övertagandet och erbjuda service. Ett av företagen som kontaktades var Bengtsson Steelworks som hade börjat fundera på att uppgradera sin kantpress.

– Vi diskuterade olika alternativ för tyngre bockning, bland annat tandem, och landade till slut i en Adira PH50040 som täckte vårt behov i Hardox® Wearparts-nätverket. När jag specade vår förra Adira var jag för snål, och det gjorde kanske att jag lade på lite extra den här gången, berättar Christian Bengtsson.

– Nu önskade vi bland annat större uttag i gaveln, större slaglängd för djupbockning, ett styrsystem från Delem, och 500 ton presskraft med 4 meters bockningslängd. Det finns inte en enda kantpress i hela världen som är specad likadan som vår.

Eftersom Bengtsson Steelwoorks bara något år innan investeringen hade färdigställt sin utbyggnad var ett av kriterierna för val av maskin att golvet i anläggningen skulle klara den tunga kantpressen på 36 ton. Andreas Hammarhag berättar att flera andra fabrikat i branschen med liknande storlek och presskraft på 500 ton måste grävas ner, men att Adira PH50040 klarar sig tack vare en tjockare bottenbalk.

I Bengtsson Steelworks maskinpark finns den avancerade CNC-styrda plasmaskäraren Messer MetalMaster som ger företaget kapacitet att skära stålplåt med hög precision och effektivitet.

– För att få balans krävs en viss massa underifrån och en viss massa ovanifrån, och Adira har kommit runt problemet genom att öka tjockleken på bottenbalken. Fördelen är att du kan flytta maskinen i din anläggning utan att behöva ändra golvfundamentet. Nackdelen med att inte gräva ner är att höjden till bordslocket inte hamnar runt cirka 900 utan 1100 millimeter, men det går att lösa genom att bygga en liten ramp.

Strax efter årsskiftet levererades kantpressen med specialtransport från Portugal, och i samband med montering skedde en utbildning av maskinen som inledningsvis mestadels har körts av Christian Bengtsson själv.

– Jag trivs bäst ute i produktion och har ett stort intresse för maskiner, det är inte bara en del av mitt yrke. När en maskin är ny försöker jag lära mig allt om hur den funkar, och tittar vi framåt de närmaste åren lär det bli fler maskininvesteringar framöver, säger Christian Bengtsson.

Bengtsson Steelworks gör stora som små jobb åt sågverksindustrin. Här tillverkar Daniel Hjertonsson och Felix Nielsen räcken som ska levereras till ett sågverk. 
Messer MetalMaster kan skära detaljer upp till 50 mm x 4000 mm x 2000 mm i svartplåt, rostfritt och aluminium
Svetsning är en del av Bengtsson Steelworks DNA, vilket inte minst märks i verkstaden där företaget genomför både manuell och automatiserad svetsning.

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here