
Här fick tillresta se den senaste Amada kantpressen HFE3i med den nya avancerade styrningen 3i, energisnål, snabb och användarvänlig. För effektiv bearbetning av komplexa detaljer i tjocka och tunna material demonstrerades den nya fiber lasermaskinen LCG 3015 AJ (4kW). Maskinen är utrustad med dysväxling, en effektiv lösning för att minska ställtiden. Maskinen har kompakt format för minsta platsbehov, ett ergonomiskt säkerhetskabinett, egenutvecklad fiberlaserkälla från Amada, för snabbare processhastighet som minimerar behoven av efterkommande operationer.
Maskinleverantören Amada visade även mjukvaror, verktyg och tillbehör under sina öppna husdagar.

– Våra maskiner, vårt japanska produktionstänk och vår organisation är alla fullt utvecklade att hantera dagens krav på effektiv produktion med minskad miljöpåverkan. Med ett ständigt ökande och omfattande sortiment av plåtbearbetningsmaskiner, har Amada alltid en lösning som passar kundens specifika behov. Från punktsvetsning till helt automatiserade anläggningar, kan vi föreslå en lösning som kommer att ta kundens produktion till nästa nivå, sa Per Andersson maskinsäljare.
Automatisering
Idag är det ingen utmaning att automatisera med robot och göra en manuell process automatisk. Det handlar idag mer om att automatisera ett eller flera steg tidigare. I Astro 100 Cell så finns det en mjukvara som automatiserar programmeringen av cellen. Det finns ett automatiskt gripdonsväxlingssystem. Men framförallt så har cellen en mycket unik och idag beprövat system för att byta verktyg automatiskt. I denna typ av lösning blir det möjligt att ha en kö körning av olika artiklar och cellen byter gripdon och verktyg helt automatiskt. Med off-line mjukvaran så går det snabbt och enkelt att skapa nya program vilket gör att lösningen lämpar sig även får små serier. Med off-line mjukvaran så minimerar man stilleståndet i cellen för att skapa nya program.
Automatisering av kantpress med verktygsväxlare

– Vi ser nu en ständig utveckling av mjukvara. Maskinerna rent mekaniskt i sig om vi tittar på ex. en kantpress så kommer det nyheter runt omkring maskinen i en strid ström men ser du på basen, själva grunden i en modern maskin idag om man generaliserar så är det beprövad teknik som är riktigt bra. Så här finns inte så jättestort behov av förändringar. Dock har vi ett bra exempel på att maskintillverkarna idag arbetar mycket med att få maskinerna energisnålare, förklarar Peter Book och fortsätter;



– Jag har arbetat med allt från robotsvetsning (operatör) till produktionschef. Som produktionschef arbetade jag mycket med att reducerade ledtider. Jag ser fram emot att börja på Amada och kunna hjälpa företag med ständiga förbättringar och bättre kvalitet.







