Att besöka en vĂ€letablerad teknisk mĂ€ssa i omrĂ„det kring staden Stuttgart Ă€r att hamna i ett av fordonsindustrins globala mecka. Och inte lĂ„ngt borta ligger MĂŒnchen dĂ€r ett större antal verkstadsföretag och fordonstillverkare har sin hemmaplan. Även ledande maskinbyggare och underleverantörer skapar ett kluster av industriell tillverkning. Hela södra Tyskland ett av de största omrĂ„den i vĂ€rlden dĂ€r 1000-tals företag Ă€r etablerade, ofta i en tekniskt högteknologisk miljö. Inte sĂ„ konstigt dĂ„ att AMB lockar till sig teknikintresserade företag som behöver utrustning för sina verksamheter.

Den internationella utstĂ€llningen för metallbearbetning avslutades efter att ha vĂ€lkomnat 64 298 besökare under fem dagar AMB hölls i Ă„r för 20:e gĂ„ngen i fullbokade mĂ€ssomrĂ„det i Stuttgart och var ett optimistiskt och inspirerande evenemang i mĂ€sshallarna och sektorn i allmĂ€nhet. Vi noterar att förra AMB 2018 hade 90 000 besökare men dĂ„ var det en annan tid, mitt i en högkonjunktur och innan pandemin. Och idag har vi krig i Europa och en energikris, sĂ„ besökarantalet i Ă„r var trots allt fantastiskt, fĂ„r man sĂ€ga. Evenemanget satte Ă„terigen AMB i centrum för metallbearbetningssektorn. De 1 238 utstĂ€llarna frĂ„n hela vĂ€rlden – med cirka 25 procent utanför Tyskland – presenterade en mĂ€ngd olika innovationer, produkter, tjĂ€nster och koncept. Trots de svĂ„ra allmĂ€nna förhĂ„llandena kretsade samtalen vid bĂ„sen kring specifika projekt, tillverkning och investeringar, medan de nuvarande energipriserna och bristen pĂ„ försörjningskedjan hamnade i baksĂ€tet.

Mikael Bergh Ehn & Land AB
Julia Mauch marknad och sĂ€lj hos SCHWANOG Siegfried GĂŒntert GmbH

”Vi Ă€r tillbaka i matchen! Fem dagar med AMB fyllda av djupgĂ„ende interaktioner, trĂ€ffa bekanta ansikten och knyta nya kontakter. Den positiva feedbacken frĂ„n vĂ„ra utstĂ€llare indikerar frĂ€mst att dessa interaktioner i synnerhet gör mĂ€ssor som AMB oumbĂ€rliga, sĂ€ger Roland Bleinroth, VD för Messe Stuttgart. ”Comebacken efter det lĂ„nga uppehĂ„llet var vĂ€lbehövlig för metallbearbetningsindustrin – och en fullstĂ€ndig framgĂ„ng. Antalet besökare var imponerande och för oss som arrangörer var de fulla salarna ocksĂ„ vĂ€ldigt motiverande.”

Digitalisering, automatisering, hĂ„llbarhet – dessa Ă€mnen fick stor uppmĂ€rksamhet i Ă„r. MĂ„nga utstĂ€llare rapporterade om en hög kvalitet pĂ„ besökarna. Bevisen finns i siffrorna: 73 procent angav att de hade vĂ€sentliga, deltagande eller konsulterande roller i köpbeslut.  38 procent arbetade inom tillverkning, produktion eller kvalitetssĂ€kring, ytterligare 10 procent inom utveckling.

FramgĂ„ngen med AMB 2022 bevisar att det Ă€r precis rĂ€tt format för utstĂ€llare och fackbesökare. MĂ€ssan presenterar innovativ tillverkningsteknik för morgondagens tillverkning. 

Årets AMB var en fullstĂ€ndig succĂ©, vi har sett fulla hallar nĂ€r besökarna strömmade till Stuttgart. EfterfrĂ„gan bland besökare var stor, vilket bevisar att mjukvara Ă€r en nyckelfaktor och drivkraft för metallbearbetning.”

 â€Tummen upp!  Alla sĂ„g glada och nöjda ut, vare sig det var utstĂ€llare eller besökare. Det handlade frĂ€mst om att ses igen och ta upp de personliga affĂ€rsrelationerna efter mycket lĂ„nga virtuella kontakter. AMB var rĂ€tt plattform vid rĂ€tt tidpunkt för detta. Och som sagt det Ă€r svĂ„rt att beskriva kĂ€nslan nĂ€r man kom in pĂ„ mĂ€ssan. Det kan inte upplevas hemifrĂ„n utan om man vĂ€l bestĂ€mde sig för att besöka Ă„rets AMB sĂ„ förstod man varför men dĂ„ var man tvungen att komma hit.

NÀsta AMB kommer att Àga rum 10-14 september 2024.

Stort fokus lÄg pÄ digitalisering och Industri 4.0, nere pÄ ABM dÀr man i montrarna och pÄ olika konferens scener livligt diskuterade digitaliseringens möjligheter. Insamling och analys av stora datamÀngder inom begreppet Smart Industri möjliggör förbÀttrad kontroll och ger en mycket större mÀtbarhet av olika produktionsprocesser, individuellt eller i komplexa former. PÄ mÀssan visades mÄnga exempel pÄ smart visualisering vilket gör det enklare för anvÀndaren att fÄ rÀtt information och dÀrmed snabbare kunna lösa problem, korrigera eller helt enkelt upptÀcka fel innan de sker.

Och hÀr hittar mÀssbesökarna lösningar för en effektiv och automatiserad produktion som handlar om att utnyttja dagens moderna teknologier som möjliggör stora kostnadsbesparingar och ger ökat informationsflöde. Vi kan inte lÀngre ignorera digitaliseringen som begrepp, den kommer inte att försvinna utan Àr hÀr för att stanna.

SÄ lite om vad som hÀnde i och runt mÀsshallarna, korridorer och i montrar, kan ni lÀsa och se i min AMB-rapport pÄ de följande femton sidorna. Som vanligt sÄ Àr det mÄnga glada ansikten och dÀrtill en hel del intressanta produkter, bland alla maskiner och verktyg som visades för de tekniktörstande.

Mer att lÀsa om mÀssan finns i tidningen.

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here